Image Alt

Argëtim

A e dini historinë e emrit që bart kontinenti ynë. Ashtu si shumë gjëra kanë nisur nga mitologjia emri Europë nisi nga Zeusi. Ai shpesh arratisje në botën e të gjallëve. I tillë ishte rasti kur pa vajzën e Agenorit,

Nëse një sekret e dinë më shumë se dy persona, nuk quhet më i tillë. Por nëse e dinë vetëm ty? Në të vërtetë ka disa njerëz që dinë t’i mbajnë e t’i ruajnë mirë sekretet, që të paktën të mos

“Ëndrra e një nate vere”, një nga komeditë më të bukura të Shekspirit, është rikthyer sërish, këtë herë në Amfiteatrin e Liqenit të Tiranës për tre netë. Teatri “Aleksandër Moisiu” i Durrësit vjen në amfiteatër, me regji të Driada Dervishit dhe

“Emmy Awards 2022” arriti me edicionin e 74-të të tij, por këtë herë, sipas ekspertëve, kishte një rënie shikueshmërie. Kjo ishte statistika më e ulët për demonstrimin e çmimeve Emmy. Shfaqja arriti shikueshmëri prej 5.9 milionë shikuesish në total, krahasuar me

Edicioni i 74-të i ndarjes së çmimeve “Emmy Awards 2022” arriti dhe si një nga ngjarjet më të rëndësishme në botën e kinematografisë, u festua me më të mirët e botës së televizionit. U kurorëzuan disa fitues. Listën do e

Ndërkohë që mendoni për plazhet e zakonshme, ku jemi mësuar të shkojmë zakonisht,ne do t’ju tregojmë një tjetër opsion, ishujt Kanarie, një arkipelag spanjoll i vendosur në brigjet e Afrikës veriperëndimore, i cili është tashmë shtëpia e disa prej brigjeve

Kohëve të fundit, është parë që Disney ka një nostalgji me rikthimin e filmave të vjetër e ikonik të viteve ’90 dhe mirë bën në fakt, pasi shikuesit i adhurojnë dhe i presin me një entuziazëm të madh. Kohëve të

Qendra Kombëtare e Kinematografisë ne Shqipëri ka shpallur filmin qe do të përfaqësojë vendin tonë në edicionin e 95-të të Academy of Motion Picture Arts and Sciences, njohur ndryshe si çmimet Oscars. Me regjinë dhe skenarin e Gentian Koçit, “A cup of

Si fillim le të pranojmë se tek gjithsecili prej nesh ekzistojnë disa karakteristika jo dhe aq pozitive, jo vetëm te njerëzit e tjerë. Shumë kohë duke kërkuar gabimet e të tjerëve Në konceptin tënd, një sjellje apo dhe shaka e tepruar

Të gjithë në një moment mund të kemi gënjyer për diçka sado të vogël, por si tipar këtë mund ta tregojë edhe ditëlindja juaj. Shenja të ndryshme karakterizohen nga tipare të veçanta. Në këtë rast kemi disa shenja që kanë

“Blonde” fitoi fitoi një zhurmë të madhe që në momentin e parë që iu shfaqën detajet, s’kishte si të mungonte një sukses edhe në premierën e filmit. Publiku i pranishëm e duartrokiti filmin për plot 14 minuta. Ana de Armas, e

Ditët jo shumë të mira janë të pranishme për këdo, ku shpesh ndodh të shoqërohen edhe me lot. Dikush më shumë apo dikush më pak, mënyrat e shprehjeve të ndjesisë janë në varësi të tipeve. Ka disa shenja të zodiakut

Netflix ka pezulluar xhirimet e dramës së saj mbretërore britanike "The Crown" pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II. Shfaqja e mirënjohur aktualisht është duke filmuar sezonin e saj të gjashtë, duke përshkruar jetën e monarkes së ndjerë gjatë dekadave të

Sheshi Skënderbej mblodhi mijëra njerëz në shesh me artistët më në zë të momentit, ku kulmin do ta mbante Rita Ora, me një rikthim në shtëpi. Artistja shqiptare ishte falënderuese ndaj ndjekësve të muzikës së saj, për mbështetjen, kohën dhe dashurinë 

Barack Obama ka fituar çmimin Emmy për rrëfimin e tij të serialit dokumentar të Netflix, me titull “Our National Parks”. “Higher Ground”, kompania e produksionit të Obama-s, është pas serialit me pesë pjesë në parqet kombëtare të mbarë botës. Ai është

Leonardo dhe Camila kanë qenë në lidhje për katër vitet e fundit dhe tani sapo janë ndarë. Ndjekësit shumë shpejt arritën në përfundimin se DiCaprio duhet ta ketë braktisur atë sepse ajo mbushi të 25-tat vetëm disa muaj më parë.

Festivali mbarëkombëtar i komedisë “Koko Fest” ka mbërritur sërish këtë vit dhe ka çelur siparin me teatrin e Durrësit me komedinë angleze të Alan Ayckbourn “Të prezantoj Babain”, përshtatur dhe vënë në skenë nga Adelina Muça. Në atmosferën e krijuar

You don't have permission to register