Image Alt

Shëndet

Një vaksinë e re kundër malaries e zhvilluar nga Universiteti britanik i Oksfordit është 80% efektive në parandalimin e infeksionit, sipas rezultateve të provës të publikuara të enjten në revistën mjekësore The Lancet. Shkencëtarët thonë se ai përfaqëson një zbulim

Pacientët me Hepatit B nuk gjejnë zgjidhje në sistemin shëndetësor publik. që prej dy vitesh është shndërruar në Institut vetëm për Covidin. Në këtë insitut nuk ka kite për pacientët me Hepatit B të cilët njëherë në vit duhet të

Shëndeti i mbretëreshës Elizabeta II kohëve të fundit nuk është në gjendjen më të mirë të mundshme dhe mjekët e shqetësuar kanë rekomanduar që të mbahet nën mbikëqyrjen e tyre. Kjo vjen një ditë pasi mbretëresha 96-vjeçare anuloi një takim të

Frika nga infektimi me koronavirus nuk është më e pranishme, por pasojat që ky virus lë në shëndet pas tejkalimit të sëmundjes po bëhen gjithmonë e më evidente. Mjekët thonë se truri dhe zemra janë më të prekurat. Një studim i kryer

Nëse jeni në një dietë duhet të tregoni tepër kujdes me ushqimet që konsumoni por jo vetëm, ka edhe disa gjëra të tjera që duhet t’i shmangni nëse dëshironi të ruani peshën e duhur. Pra, përveç ushqimeve që shtojnë kalori

Shumë njerëz sa zgjohen në mëngjes e kanë mëse të nevojshme të konsumojnë kafe. Por sipas mjekëve ky zakon nuk është i shëndetshëm. Dr Karan Raj, u shfaq në Morning Live të BBC-së ku u kërkoi njerëzve që të ndalonin

Për shumë njerëz, zgjimi në mëngjes është një makth i vërtet dhe detyrohen që ta shtyjnë alarmin disa herë. Por studimet tregojnë se ky zakon është i keq për shëndetin. Studiuesit zbuluan se ata që shtynin alarmin kishin një ritëm

Na ndodh shumë shpesh ta gjejm veten duke e krahasuar me të tjerët, me njerëz që I ndjekim në instagram apo me njerëz që janë pjesë e jetës sonë. Teoria e krahasimit social shpjegon se bërja e krahasimeve është e

Gjithënjë e më tepër shumë njerëz po vendosin që të ndryshojnë stilin e të ushqyerit. Megjithatë, ka diçka që duhet t’i kushtoni vëmendje nëse dëshironi të bëheni vegjetarian apo vegan. Së pari, zgjidhja nuk është të ndaloni menjëherë të ngrënit

Tre persona kanë ndërruar jetë dhe pesë të tjerë ndodhen në spital pasi u diagnostikuan me pneumoni të një origjine të panjohur. Rastet janë raportuar në një rajon të Argjentinës. Autoritetet Shëndetësore po punojnë për të zbuluar sëmundjen që preku 9

Vetëm njerëzit me ballë të madh i dinë gjërat që bëjnë për ta mbuluar: Me baluke, si Dakota Johnson, selfie që shmangin atë pjesë, kapelë, shaje, kapëse dhe gjëra të tjera krijuese. Por sigurisht një ballë i madh nuk është asgjë

Për shumë prej nesh, fiqtë janë të preferuar për shkak të shijes së mirë me të cilën karakterizohen. Në fakt, e mira e tyre nuk mbetet vetëm tek shija që na lënë, por te të mirat shëndetësore që na japin.

Shkencëtarët në Spanjë kanë deshifruar kodin gjenetik të kandilit të pavdekshëm, një lloj krijese e aftë për t'u rikthyer vazhdimisht në një gjendje të mitur. Gjetjet japin shpresa për të zbuluar sekretin e jetëgjatësisë së tyre unike dhe për të

Jo të gjithë mund të përballojnë një marrëdhënie toksike pa u lënduar emocionalisht, mendërisht dhe fizikisht. Çdokush mund të jetë viktimë e një marrëdhënieje toksike dhe shpesh është e vështirë të largohesh nga një person toksik. Në këndvështrimin e saj për

Të ushqyerit shëndetshëm është njëkohësisht hallka më e rëndësishme e një jete të shëndetshme, ndaj kujdesi ndaj tij duhet të jetë primar. Çdo vakti i duhet thënë vëmendja e duhur, duke pasur parasysh që disa ushqime specifike duhet të përfshihen

‘Bavarian Nordic’, prodhuesi i të vetmes vaksinë të aprovuar kundër lisë së majmunit, tha se po eksploronte qëndrueshmërinë e përdorimit të dozave teknikisht të skaduara për të ndihmuar në kapërcimin e një hendeku në rritje midis kërkesës dhe ofertës për

Gjëra të mira ju presin, dhe lumtura do të arrijë kulmin mes moshës 30 deri në 34 vjeç. Këtë ka zbuluar një studim i ri, që tregon moshën ku ne e ndjejmë më shumë lumturinë, dhe është pikërisht kjo grupmoshë ku

You don't have permission to register