Image Alt

Rajoni & Bota

Italianët po vendosin nëse do të zgjedhin qeverinë e tyre më të djathtë që nga Lufta e Dytë Botërore, në një zgjedhje që po ndiqet nga afër në të gjithë Evropën. Giorgia Meloni drejton partinë e ekstremit të djathtë "Vëllezërit e

Uragani Fiona, i referuar tani si një ciklon posttropikal, ka mbërritur në Nova Scotia, duke vrapuar nëpër bregun detar të Atlantikut të Kanadasë herët të shtunën në atë që mund të jetë një ngjarje moti e pabesueshme për vendin. Një presion

Autoritetet iraniane thonë se do të kufizojnë aksesin në internet në vend derisa të rivendoset qetësia në rrugë, ndërsa protestat për vdekjen e një vajze të re në paraburgimin e policisë së moralit tronditin Republikën Islamike. Mijëra iranianë kanë dalë në

Qindra nxënës, studentë dhe të rinj protestuan këtë javë përballë parlamentit në Wellington të Zelandës së Re. Të udhëhequr nga lëvizja studentore “Friday for Future” protestuesit brohoritën për disa orë me parulla dhe pankarta ku binin në sy mbishkrimet, "Ky është

Japonia do t’i hapë tërësisht kufijtë e saj. Kryeministri Fumio Kishida njoftoi këtë javë se duke nisur nga muaji tetor vendi i tij do të lehtësojë kontrollet kufitare si masa kundër COVID-19. Në një konferencë për shtyp, Kishida tha se nga

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dërguan këtë javë një aeroplanmbajtëse në Korenë e Jugut, katër vite pas një mungese prezence të tillë. Aeroplanmbajtësja i bashkohet anijeve koreano-jugore në një stërvitje ushtarake që zyrtarët thonë se synon t'i dërgojë një mesazh të

Qeveria e Hong Kongut ka vendosur të heqë politikën e saj të karantinës së detyruar për udhëtarët që mbërrijnë në aeroportet e saj. Më shumë se dy vite gjysmë pasi hyri në fuqi për herë të parë, sistemi i diskutueshëm i

Ish kryeministri Italian Silvio Berlusconi ka mbrojtur vendimin e Putin për t’i shpallur luftë Ukrainës, duke thënë se liderin rus e kanë shtyrë që të marrë vendimin për të hyrë në këtë konflikt. 85 vjeçari thotë se  trupat ruse duhej të

Boeing ra dakord këtë të enjte të paguajë 200 milionë dollarë pasi u akuzua nga Komisioni i Letrave me Vlerë (SEC) se pohonte disa herë se avioni i saj 737 MAX nuk paraqiste rreziqe, pas dy përplasjeve të avionit. Dennis Muilenburg,

Fermerët evropianë kanë vënë re rritje të çmimeve të energjisë. Shumë prej tyre thonë se ajo që u kushtonte 120,000 dollarë gjatë vitit 2021, tani shkon deri në 1 milion dollarë dhe kjo për shkak të kostove të ftohjes. Me Bashkimin

Emmanuel Macron përuroi këtë të enjte, pranë Saint-Nazaire, të parën nga një seri fermash me erë në det të hapur, vendosjen e të cilave ai synon të përshpejtojë përballë krizës energjetike. “Ky është fillimi i udhëtimit, një hap i parë drejt

Rreth 200 balena kanë ngordhur pasi janë bllokuar në një plazh të ekspozuar, i preferuar për surf në bregun e thyer perëndimor të Tasmanisë, thanë të enjten trupat australiane të shpëtimit. Vetëm 35 nga rreth 230 balenat e zbuluara në plazh

Policia ruse raportohet se ka arrestuar qindra protestues që u mblodhën kundër vendimit të Kremlinit për të thirrur mijëra trupa shtesë për të luftuar në Ukrainë. Grupi rus i të drejtave të njeriut OVD-Info e vlerëson totalin në më shumë se

Presidenti serb, Aleksander Vuçiç ka thënë në Nju Jork se Serbia mbështet integritetin territorial të të gjitha vendeve anëtare të Kombeve të Bashkuara, përfshirë atë të Ukrainës. Deklarata e tij ka qenë referencë për Kosovën, e cila ka shpallur pavarësinë

Mes përmbytjeve që kanë prekur 33 milionë njerëz dhe kanë dëmtuar rreth 900 objekte shëndetësore, Pakistani përballet me rrezikun e shpërthimeve të përhapura të sëmundjeve, duke përfshirë diarrenë, dengën, malarien, poliomielitin dhe COVID-19. Përmbytjet kanë vrarë më shumë se 1,300 njerëz

Bashkimi Europian shpërdoron më shumë ushqim sesa importon. S Sipas një raporti të ri, çdo vit njerëzit e BE-së shpërdorojnë rreth 153 milionë tonë ushqime. Kjo është e barabartë me rreth gjysmën e eksporteve të grurit të Ukrainës. Në raport thuhet se

Presidenti Joe Biden njoftoi 2.9 miliardë dollarë ndihmë të re të qeverisë amerikane për të trajtuar pasigurinë ushqimore globale gjatë fjalimit të tij të mërkurën në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Fondet e reja janë një përgjigje ndaj shqetësimeve

You don't have permission to register