Image Alt

Science & Tech

Astronautët besojnë se mund të kenë zbuluar një botë ujore e tërësisht reale, në një planet të mbuluar plotësisht nga oqeani. Duke rrotulluar një yll rreth 100 vjet dritë nga Toka, planeti ndodhet në të ashtuquajturën "zona e Goldilocks" ose "zona

Kërkesa për IPO-në e shumëpritur të Porsche ka kaluar numrin e ofertave për aksionet. Një burim i afërt me marrëveshjen thotë se oferta tashmë duket shumë e mbiabonuar. Listimi do të bëhet më 29 shtator në Frankfurt. Një periudhë abonimi për investitorët

Nëse e keni pyetur ndonjëherë veten se si tingëllon një meteor që godet një planet, një tokëzues i NASA-s ka kapur tingujt e katër meteoroidëve që godasin Marsin. Për herë të parë, shkencëtarët kanë zbuluar valët sizmike dhe akustike. Një satelit

Me mbi 18 km gjatësi, tuneli hekurudhor nën ujë, "Fehmarn Belt Link" i cili do të lidhë Gjermaninë me Danimarkën, është në punim e sipër dhe deri më tani duket së po shkon mirë. Mega-projekti prej 10 miliardë eurosh, projekti më

Duke u përgatitur për funeralin e vitit, Britania e Madhe po organizon një funeral të konsiderueshëm shtetëror për Mbretëreshën Elizabeth II, e cila ndërroi jetë paqësisht më 8 shtator 2022, por ngjarja që pritet të presë qindra liderë botërorë vjen

Studiuesit kanë zbuluar një zemër 380 milionë vjeçare brenda një peshku prehistorik të fosilizuar. Ata thonë se ekzemplari tregon një moment kyç në evolucionin e organit të pompimit të gjakut që gjendet në të gjitha kafshët me kocka kurrizore, përfshirë njerëzit. Zemra

Tesla po rivlerëson mënyrën se si shet makinat elektrike në Kinë, tregun e saj të dytë më të madh, dhe po shqyrton mbylljen e disa qendrave në qendrat e qytetit si Pekini, ku trafiku u zhyt gjatë kufizimeve të COVID. Zhvendosja

Google pësoi një nga pengesat më të mëdha kur një gjykatë e lartë evropiane la në fuqi vendimin e shkeljes mbi rregullat e konkurrencës dhe e gjobiti atë me një rekord prej 4.1 miliardë eurosh, një veprim që mund të

Njësia e Alfabetit Google do të përballet me pretendime për dëmshpërblim deri në 25 miliardë euro për praktikat e saj të reklamimit dixhital në dy padi që do të depozitohen në gjykatat britanike dhe holandeze në javët e ardhshme nga

Një padi që akuzonte Mercedes-Benz për shkelje të lirive të njeriut duke përkeqësuar ndryshimet klimatike u hoq nga gjykata e qarkut të Shtutgartit, por OJQ-ja gjermane për klimën që qëndron pas çështjes tha se kishte në plan të apelonte. Rasti i

Rritja e kostove të energjisë po kërcënon të ardhmen e makinave elektrike. Ky paralajmërim vjen nga ekspertët gjermanë, të cilët shtojnë se rritja e çmimeve të energjisë elektrike, si dhe në kostot dhe disponueshmërinë e lëndës së pare dhe reduktimi

Që prej fillimit të daljes në treg, produktet e Apple, gëzojnë shumë përdorues e adhurues. Kohëve të fundit duket sikur ka filluar të haset një mosbesim në këto produkte. Pjesë e këtij grupi mesa duket është bashkuar edhe vajza e

Pajisja për të ndihmuar në zbulimin e kancerit të gjirit ka fituar çmimin prestigjioz James Dyson në Britani. Pajisja e quajtur Dotplot synon të ndihmojë të gjitha gratë që të vetëkontrollohen në shtëpi dhe të gjurmojnë çdo ndryshim që mund të

Një vaksinë e re kundër malaries e zhvilluar nga Universiteti britanik i Oksfordit është 80% efektive në parandalimin e infeksionit, sipas rezultateve të provës të publikuara të enjten në revistën mjekësore The Lancet. Shkencëtarët thonë se ai përfaqëson një zbulim

Kërkesa e Elon Musk për të shtuar një ankesë të ngritur nga një ish-punonjës në kundërpadinë e tij ndaj Twitter u pranua nga një gjykatës i Delaware këtë javë. Por peticioni i drejtuesit të Teslës për të shtyrë gjyqin mbi heqjen

Markat japoneze të makinave po mbeten pas në prodhimin e varianteve që mbështesin lëvizjen me zero emetime karboni. Kështu thuhet në një raport të ri nga Greenpeace. Raporti renditi dhjetë prodhuesit e mëdhenj të automjeteve për përparimin e tyre sa i

Prokuroria e Parisit ka hapur një hetim paraprak për kompaninë holandeze Philips. Hetimi ka nisur për vendimin e Philips për t’u tërhequr nga një porosi pajisjesh respiratore. Lajmin e ka bërë me dije media lokale “France-Info” këtë javë, pak ditë pas shumë

You don't have permission to register