Image Alt

Ekonomi

Firma suedeze ka raportuar shitje tremujore, më të ulëta nga ç’priteshin. Ata u rritën me vetëm 3% në 5.4 miliardë dollarë, më pak se fitimi prej 5% që pritej nga analistët. H&M pati këto pasoja për shkak të rritjes së inflacionit,

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula Von der Leyen tha se ishte koha për të kufizuar fitimet për prodhuesit me kosto të ulët që nuk përdorin gaz. Ajo paraqiti planet në një fjalim në Parlamentin Evropian në Strasburg. "Ne po propozojmë një

Turistët e huaj të cilët erdhën për pushime në Shqipëri në pjesën parë të vitit shpenzuan 1.1 miliardë euro. Shifrat flasin për fluks parash me rritje 65% në raport me vitin e kaluar. Të ardhurat nga turizmi rezultojnë të jenë

Star Entertainment Group, operatori i dytë më i madh i kazinosë në Australi, duket së është i papërshtatshëm për të mbajtur një licencë kazinoje në Sidnei pas një hetimi për shkeljet e supozuara të ligjeve kundër pastrimit të parave dhe

Kompania e madhe Peloton sapo mori një tundje themelesh, pas ndryshimeve të ndodhura, ku përfshijnë largimet e dy prej drejtuesve. Të dy bashkëthemeluesit e kompanisë janë larguar nga rolet ekzekutive.  John Foley u zëvendësua në fillim të këtij viti si

Cineworld tha se i ishte dhënë akses në deri në 785 milionë dollarë si ndihmë financiare. Operatori i dytë më i madh i zinxhirit të kinemasë në botë, paraqiti kërkesën për mbrojtjen e falimentimit të Kapitullit 11 me më pak

Firma britanike e modës ASOS paralajmëroi  se  fitimi i vitit nuk mund të arrijë në atë çka ata parashikonin. Kjo erdhi si pasojë e shitjeve më të dobëta se parashikimet e gushtit. ASOS fajësoi presionin mbi konsumatorët e goditur nga inflacioni

Për 24 orë, çmimi i karburantit ulet dy herë. Bordi i Transparencës e uli me 2 lekë cmimin e naftës, duke e çuar cmimin në treg 237 lekë për litër. Benzina pësoi një ulje me 3 lekë, duke e çuar cmimin në

Ditën e sotme nisin aplikimet për të gjithë fermerët shqiptarë që kultivojnë grurë, për mbështetje financiare 30 mijë lekë nga qeveria. Kryeministri Edi Rama ka bërë me dije në një postim në Facebook se aplikimet do të kryhen online në e-Albania,

Prodhimi global i Toyota-s ra me 8.6% nga viti në vit, duke humbur objektivin e tij për katër muaj rresht, si pasojë e shpërthimit të COVID, motit të rëndë dhe mungesës së vazhdueshme të çipave. Prodhuesi më i madh i makinave

Paratë që kanë hyrë në qarkullim në ekonominë shqiptare nga parajsat fiskale kanë arritur nivelin më të lartë. Janë në total 78 milion euro që janë investuar nga kompani dhe individë të regjistruar në 3 muajt e parë të vitit Flusket

Një pjesë e Kanadasë po bëhet terren testimi për manaferrat që rriten normalisht më në jug. Shitësit e frutave duhet të ekuilibrojnë zonat e reja të rritjes mes motit ekstrem, thatësirës dhe kostove të larta të transportit. Driscoll's dhe Natureripe Farms,

Mbledhësve të rrushit u është dashur të fillojnë vjeljen në fillim të këtij viti, pasi ndryshimet klimatike i detyruan prodhuesit e verës franceze të rimendojnë se si duhet të bëjnë procesin. Temperaturat e larta dhe thatësira më e madhe në histori

Sipas Bankës Botërore Shqipëria është vendi me nivelin më të lartë të varfërisë në rajon, i pasuar nga Kosova, Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi. Niveli i varfërisë në vendin tonë kapi një të tretën e popullatës gjatë pandemisë,

Gjigandi i supermarketeve franceze Carrefour, do të ngrijë çmimet e 100 produkteve të përditshme, duke filluar nga sardelet e konservuara e deri te orizi dhe detergjentët, e gjitha kjo do të vijë si mënyrë për të luftuar inflacionin, i cili

Kompania Ford u shpreh se do të shkurtojë gjithsej 3,000 vende pune me rroga dhe kontrata, kryesisht në Amerikën e Veriut dhe Indi, ndërkohë që ristrukturohet për të kapur Tesla-n në garë për zhvillimin e automjeteve elektrike të drejtuara nga

Në katër javët e fundit, kursi midis euros dhe dollarit humbi 2,06 për qind, kurse gjatë 12 muajve të fundit, ra me 14,78 për qind. Një euro sot këmbehet me 0.99 dollarë. Frika se Rusia mund të kufizojë furnizimet e Evropës

You don't have permission to register