Image Alt

Kulturë

Formula magjike synon të krijojë radhë të gjata në kinematë në Indi, shtëpia e një prej industrive më të frytshme të filmit në botë. Por në fakt,  një kinema bosh në kryeqytetin Nju Delhi tregon një histori tjetër. Numri i shikuesve

Festat rrallë fillojnë me një DJ që vjen me uniformën ushtarake, por ky është realiteti për skenën e muzikës elektronike të Ukrainës, ndërsa ajo vazhdon ende me luftën. Përpara se të fillonte pushtimi rus më 24 shkurt, kryeqyteti i Ukrainës, Kievi,

Aktorët në një qytet të bombarduar rëndë në Ukrainën jugore janë rikthyer në skenë, duke sjellë shfaqjen e tyre të parë që nga pushtimi i Rusisë në një strehë nëntokësore të kthyer në një teatër të vogël. Disa dhjetëra shikues të

Shkrimtari i njohur Salman Rushdie, është sulmuar me thikë në New York. I kërcënuar prej vitesh me vdekje pas shkrimit të nolevës me titull “Vargjet Satanike”, fituesi i çmimit “Booker”, po fliste në një event të Institutit Chautaqua në New

Ka nisur më 5 gusht në Prizren edicioni i 21-të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit Dokumentar dhe të Shkurtër “DokuFest”. Në edicionin e këtij viti do të shfaqen mbi 250 filma dokumentarë dhe të shkurtër në tetë kategori, në 10 kinema

Diana, e njohur si Princesha e Uellsit dhe njëkohësisht e Popullit për shkak të veprave të mira, e nisi jetën në familjen aristokrate Spencer, si vajza e tretë e John dhe Frances. Prindërit e Dianës u divorcuan kur ajo ishte 7

“ZA Fest” ishte për tre ditë radhazi në Shkodër, duke mbyllur më së miri muajin korrik, me edicionin e tij të gjashtë, duke mbledhur artistë shqiptarë, nga rajoni si dhe nga vendet anëtare të Bashkimit Evropian.   Gjatë këtyre tre ditëve, festivali

Të jetosh në një pallat mbretëror, afërmendsh është diçka përrallore, por të mendosh sa e vështirë është të orientohesh në mbi 1000 dhoma, se sa kohë duhet të mbarohen punët e atij vendi, kujdesi për kopshtin, rinovimi mobileve, duket sikur

Për shumë artistë, historia famëkeqe se si Vincenzo Peruggia vodhi "Mona Lisën" në vitin 1911, është emocionuese dhe gjendet kudo nëpër vargje. Pikëpyetje e rëndësishme është se pse Perggia zgjodhi pikërisht “Mona Lisën”. Pergjigjen mund ta gjeni tek një nga kritikët e

Shoqata “Art-Im-Pulse” i ka propozuar Bashkisë Tiranë emërtimin e një rruge të kryeqytetit në nder të ish-gazetarit dhe publicistit Fatos Baxhaku. Kjo u bë me dije gjatë mbledhjes së Këshillit Bashkiak të mërkurën nga Kryetari Erion Veliaj. Veliaj e vlerësoi si të

Edhe pse të shënjestrosh trashëgiminë kulturore është një krim lufte, zakonisht është një nga pasojat që ndodh. Vendet kulturore shpesh trajtohen si një front i dytë, plaçkiten, dëmtohen dhe shkatërrohen, si një agresor për të vendosur pushtetin, demoralizuar dhe shkatërruar armikun.   Që

Mbrëmjen e 23 qershorit u bë hapja e edicionit të 9-të të “Dea Film Festival”, në amfiteatrin e Universitetit të Arteve. Nga kjo datë do të bëhet ekranizimi i 39 filmave nga 29 vende të botës, për 5 ditë radhazi. Kryefjala e

Artistë me aftësi të veçanta u ngjitën dje në skenën e madhe të Amfiteatrit të Liqenit Artificial në kryeqytet. Projekti artistik “Ne” bëri bashkë artistët me aftësi të veçanta me artistët më të njohur të skenës shqiptare në një mbrëmje

Duke filluar nga data 23 qershor të këtij vit, Festivali Ndërkombëtar i Filmit DEA OPEN AIR do të nisë edicionin e tij të nëntë në kryeqytet. DEA vjen këtë vit për të gjashtën herë në Tiranë për të ndarë me publikun,

Festivali Sunny Hill këtë vit nuk do të organizohet në Prishtinë, por në Tiranë dhe këtë e ka lajmëruar Dukagjin Lipa, themelues dhe organizator i këtij festivali. Ai tha se arsyeja e mosmbajtjes së festivalit në Prishtinë është “për shkak të

Gjithçka gati për Mille Miglia 2022, gara me makinat më të veçanta ndër vite, e cila nis sot më 15 qershor dhe do të zgjasë deri të shtunën, më 18 qershor, duke ndjekur itinerarin Brescia-Romë- Brescia, megjithëse mund të ketë

“Albania Guitar Festival” vjen për të gjashtin vit në Shqipëri, i shpërndarë në qytete dhe kalender, nga data 4 deri më 24 qershor, në drejtimin artistik të Denis Bizhgës. https://www.youtube.com/watch?v=6SK77DbRmJQ&t=3s Ky aktivitet synon përhapjen e kulturës dhe edukatës muzikore për brezin e

You don't have permission to register