Image Alt

Sociale

Në të gjithë botën, por sidomos në Europë një përqindje e madhe e të rinjve në moshën 15-29 vjeç edhe punojnë edhe studiojnë. Por Shqipëria shquhet për përqindjen e lartë te të rinjve që nuk janë as punë dhe as

Mbi 76 mijë persona në Shqipëri janë të regjistruar si të papunë tek Agjencia Kombëtare e Punësimit. Aktualisht ka rreth 5 300 vende të lira pune. Sipas Agjencisë Kombëtare të Punësimit problematike janë grupmoshat jo shumë të favorshme për punësim.

Sipërmarrësit dhe akademikët e diasporës janë një kapital i çmuar për Shqipërinë, kapital i cili mund të ndihmojë tejmase në zhvillimin e vendit. Kjo u theksua të martën gjatë prezantimit të projektit “Fuqizimi Europian i Rinisë Akademike Shqiptare”, projekt që

Sektori i turizmit është një sektor i cili sidomos dekadën e fundit ka njohur një zhvillim të madh në vendin tonë. Asetet natyrore dhe rritja e nivelit të investimeve kanë çuar në afrimin e mjaft turistëve vendas dhe sidomos të

“Albania Guitar Festival” vjen për të gjashtin vit në Shqipëri, i shpërndarë në qytete dhe kalender, nga data 4 deri më 24 qershor, në drejtimin artistik të Denis Bizhgës. https://www.youtube.com/watch?v=6SK77DbRmJQ&t=3s Ky aktivitet synon përhapjen e kulturës dhe edukatës muzikore për brezin e

47 mijë të punësuar në Shqipëri punojnë mbi 48 orë në javë. Ky numër është sa 19 % e të gjithë të punonjësve me ose pa pagë, të cilët punojnë mbi normën e përcaktuar nga Kodi i Punës, që është

Kjo javë është pjesë e Javëve Ndërkombëtare të Kulturës, nismë e qeverisë shqiptare me moton “Shqipëria mikpret botën”, e që synon njohjen e kulturave dhe traditave të tjera nga qytetarët shqiptarë, ku marrin pjesë 17 vende të ndryshme të botës

Artistja Ivanka Solkovska fluturoi nga Toronto në qytetin ukrainas të Bucha-s për të pikturuar lule mbi shenjat e plumbave dhe për të ofruar mbështetjen e saj për banorët. Në pamjet e postuara në rrjetet sociale, ajo shfaqet duke pikturuar lule në

https://youtu.be/zosQ79ZxDqM Siguria në shkolla, marrëdhëniet mes fëmijës dhe prindit, apo marrëdhëniet nxënës-mësues janë disa nga çështjet me rëndësi në Shqipëri, sidomos në kohën kur Policia ka bërë së fundmi publik edhe një plan ku kërkohet më shumë angazhimi i strukturave policore

“Duhet ta kujtojmë historinë dhe të punojmë që të mos përsëritet”. Ishte pikërisht ky mesazhi që donte të servirej me shfaqjen “Çimka”, në Muzeun Kombëtar “Shtëpia e Gjetheve”, në maj. Kjo ishte një vepër e pazakontë pasi solli një pasqyrim për të

Numri i lindjeve për 3 muajt e parë të vitit 2022 ka shënuar një rënie, duke bërë që bilanci lindje-vdekje të jetë negativ. Në periudhën janar, shkurt dhe mars kanë ardhur në jetë rreth 6 mijë bebe, 4,2% krahasuar me

“Muzika është e mjaftueshme për një jetë, por një jetë nuk është e mjaftueshme për muzikën.” Ishte ky lajtmotivi që bëri bashkë adhuruesit e muzikës klasike në Qendrën Kulturore të Katedrales Ortodokse. Me recitalin “Muzika na bashkon” qytetarët e Tiranës patën

Të njohur për shpikjet, idetë dhe punën e tyre krijuese, këta njerëz të talentuar ndryshuan mënyrën se si jetojmë jetën tonë sot. Bota do të dukej shumë ndryshe pa zbulimet e këtyre novatorëve të mëdhenj. Marie Curie Marie Curie nuk ishte vetëm gruaja

Më nisjen e Javës Botërore të Imunizimit, ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka dhënë lajmin se vaksina HPV ofrohet falas për të gjitha vajzat në moshën paraadoleshente. Gjatë një inspektimi në qendrën shëndetësore nr. 2 në kryeqytet, Ogerta Manastriliu tha

Me rastin e 50-vjetorit të themelimit, Akademia e Shkencave mbajti në datat 22-23 prill panairin e parë mbarëkombëtar të librit akademik dhe shkencor. Panairi u mbajt si nismë e përbashkët mes akademive të shkencave të Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut.

Emigracioni ndër vite po ndikon në tkurrjen e popullsisë shqiptare. Përveç plakjes së popullsisë, uljes së lindjeve, një nga faktorët në tkurrjen e popullsisë shqiptare është edhe emigracioni. Sipas INSTAT përgjatë vitit 2021 janë larguar 42 mijë shqiptarë, më e larta që

Princeshë Diana është e njohur jo vetëm për rolin në monarkinë e Britanisë, por për atë që zgjidhte të mos bënte si e tillë. Rregullat e mbretërisë për Dianën nuk kanë janë parë kurrë si gjë e paluajtshme. Madje, “princesha e zemrave”,

You don't have permission to register