Image Alt

Aktuale Tag

Qindra njerëz janë arrestuar nga autoritetet ndërsa protestat kundër “mobilizimit të pjesshëm” të ri të Rusisë vazhdojnë në të gjithë vendin, ka thënë një grup i pavarur për të drejtat e njeriut. OVD-Info tha se 724 persona u arrestuan në 32

Italianët po vendosin nëse do të zgjedhin qeverinë e tyre më të djathtë që nga Lufta e Dytë Botërore, në një zgjedhje që po ndiqet nga afër në të gjithë Evropën. Giorgia Meloni drejton partinë e ekstremit të djathtë "Vëllezërit e

Uragani Fiona, i referuar tani si një ciklon posttropikal, ka mbërritur në Nova Scotia, duke vrapuar nëpër bregun detar të Atlantikut të Kanadasë herët të shtunën në atë që mund të jetë një ngjarje moti e pabesueshme për vendin. Një presion

Autoritetet iraniane thonë se do të kufizojnë aksesin në internet në vend derisa të rivendoset qetësia në rrugë, ndërsa protestat për vdekjen e një vajze të re në paraburgimin e policisë së moralit tronditin Republikën Islamike. Mijëra iranianë kanë dalë në

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dërguan këtë javë një aeroplanmbajtëse në Korenë e Jugut, katër vite pas një mungese prezence të tillë. Aeroplanmbajtësja i bashkohet anijeve koreano-jugore në një stërvitje ushtarake që zyrtarët thonë se synon t'i dërgojë një mesazh të

Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi shprehet se sulmi kibernetik ndaj Shqipërisë tregoi se asnjë vend nuk mund të përballojë i vetëm, pa mbështetje, këto sulme. Gjatë fjalës së tij në tryezën me përfaqësues të drejtësisë dhe Bashkimit Europian, Çuçi deklaroi se

Ambasada Amerikane në Tiranë ka postuar një foto të Kryeministrit Edi Rama me Presidentin e SHBA Joe Biden. Në postimin e Ambasadës shkruhet se Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden dhe Kryeministri shqiptar Edi Rama janë në Nju Jork këtë

Luftën kundër trafikimit, pastrimit të parave dhe korrupsionit janë kushtet që duhet të plotësojë Shqipëria, ndërkohë që ka nisur rrugën e anëtarësimit në BE, pas çeljes së negociatave. Këto kushte i bëri të ditur sot ambasadorja e BE në Shqipëri,

Kreu i Strukturës së Posaçme, Arben Kraja ka premtuar më shumë rezultate nga institucioni që ai drejton, ndërkohë që vendi ka nisur rrugën e anëtarësimit pas çeljes së negociatave. Në prezantimin e projektit të Bashkimit Europian, për Zbatimin e Ligjit

Boeing ra dakord këtë të enjte të paguajë 200 milionë dollarë pasi u akuzua nga Komisioni i Letrave me Vlerë (SEC) se pohonte disa herë se avioni i saj 737 MAX nuk paraqiste rreziqe, pas dy përplasjeve të avionit. Dennis Muilenburg,

Fermerët evropianë kanë vënë re rritje të çmimeve të energjisë. Shumë prej tyre thonë se ajo që u kushtonte 120,000 dollarë gjatë vitit 2021, tani shkon deri në 1 milion dollarë dhe kjo për shkak të kostove të ftohjes. Me Bashkimin

Emmanuel Macron përuroi këtë të enjte, pranë Saint-Nazaire, të parën nga një seri fermash me erë në det të hapur, vendosjen e të cilave ai synon të përshpejtojë përballë krizës energjetike. “Ky është fillimi i udhëtimit, një hap i parë drejt

Rreth 200 balena kanë ngordhur pasi janë bllokuar në një plazh të ekspozuar, i preferuar për surf në bregun e thyer perëndimor të Tasmanisë, thanë të enjten trupat australiane të shpëtimit. Vetëm 35 nga rreth 230 balenat e zbuluara në plazh

Policia ruse raportohet se ka arrestuar qindra protestues që u mblodhën kundër vendimit të Kremlinit për të thirrur mijëra trupa shtesë për të luftuar në Ukrainë. Grupi rus i të drejtave të njeriut OVD-Info e vlerëson totalin në më shumë se

FBI dhe Agjencia e Sigurisë Kibernetike dhe Sigurisë së Infrastrukturës kanë publikuar një raport të përbashkët për sulmet kibernetike ndaj Shqipërisë. Në hetim i FBI-së tregon se aktorët kibernetikë shtetërorë iranianë patën akses fillestar në rrjet afërsisht 14 muaj përpara

Rritja e çmimeve duket se ka ndikuar drejtpërdrejt në marrëdhënien e shqiptarëve me makinën. Sipas statistikave rezulton se për vitin 2022, shqiptarët po blejnë më pak makina sesa një vit më parë. Numri i automjeteve të regjistruara për herë të

Presidenti serb, Aleksander Vuçiç ka thënë në Nju Jork se Serbia mbështet integritetin territorial të të gjitha vendeve anëtare të Kombeve të Bashkuara, përfshirë atë të Ukrainës. Deklarata e tij ka qenë referencë për Kosovën, e cila ka shpallur pavarësinë

You don't have permission to register